Michaił Leonidowicz Chazin jest rosyjskim ekonomistą oraz filozofem chrześcijańskim. Posiada też szczegółową wiedzę z dziedziny historii gospodarczej świata oraz nauk politycznych. Z wykształcenia matematyk oraz informatyk, specjalizuje się w komputerowych prognozach ekonomicznych. Jego praca zarobkowa polega na doradztwie finansowym dla przedsiębiorstw oraz ludzi zainteresowanych indywidualnym inwestowaniem kapitału. W celu skutecznego prowadzenia pracy naukowej oraz zarobkowej założył prywatny Instytut NEOKON (skrót od starogreckich słów: neos ekonomis).
Urodzony w roku 1962 w Moskwi spędza większość czasu w stolicy Rosji. Pochodzi z rodu wybitnych wynalazców oraz profesorów Uniwersytetu Moskiewskiego. Jego poglądy polityczne są umiarkowanie nacjonalistyczne. Jako twórca teorii z dziedziny ekonomii politycznej czerpie wiele ze szkoły austriackiej czyli konserwatywnej teorii społeczno-politycznej i ekonomicznej, która powstała ponad sto lat temu we Wiedniu. Konserwatyści wiedeńscy sprzeciwiali się liberalizmowi. Opowiadali się za silnym państwem stojącym na straży dobrobytu narodu. Chazin jest też zwolennikiem filozofii Marksa i Engelsa, acz zaznacza potrzebę jej rewizji, m. in. pod wzgłędem stosunku do religii. Jako prawosławny opowiada się za poszanowaniem zasad biblijnych, przede wszystkim Dziesięciu Przykazań Bożych, w życiu społecznym i politycznym.
Michaił Chazin to tytan pracy – codziennie zabiera głos w internecie, na falach radia i w programach telewizyjnych, ostrzegając świat przed neoliberalnym oszustwem
Wypowiada się po rosyjsku i po angielsku, w tym w ramach wykładów, które prowadzi za granicą. Napisał trzy książki o ogromnym znaczeniu dla ekonomii politycznej.
Chazin jest eleganckim starszym panem o nienagannych manierach brytyjskiego dżentelmena. Wyraża nadzieję, że Londyn stanie się ponownie głównym międzynarodowym ośrodkiem finansowym. Docenia pragmatyzm i zdrowy rozsądek Anglików, także ich wielkie zdolności dyplomatyczne i handlowe. Jego sposób bycia zjednuje mu sympatię wszędzie gdzie się pojawi.
Natomiast nie kryje, że o roli Stanów Zjednoczonych Ameryki jako twierdzy neoliberalnego porządku ekonomicznego i żandarmie świata ma jak najgorsze zdanie
Prognozy geniusza sprawdzają się z coraz większą dokładnością. Wywołuje to zmieszanie i przerażenie. Władimir Pozner słucha Chazina w studiu telewizyjnym swojego talk show: Познер - Гость Михаил Хазин. Выпуск от 20.02.2017. Dalej cytaty z tego programu.
Kiedy prawie cztery lata temu wystąpił w programie telewizyjnym Władimira Poznera (też ciekawa postać; ten rześki 90-letni starzec wychował się w USA) zaszokował twierdzeniem, że Ameryka ukarze się własnymi rękami. Wskazał na liczne tzw. operacje fałszywej flagi jako na zbrodnie amerykańskich rządów przeciwko pokojowi oraz obywatelom ich własnego kraju.
„Gdy jest mowa o Stanach Zjednoczonych Ameryki to... Panuje tam pewien styl polityczny, niezwykle bezwzględny. Jeśli chcą osiągnąć jakiś ważny dla nich cel, osiągają go za wszelką cenę, nie licząc się z ofiarami.”
Co gorsza – jak sądzi wybitny ekonomista – ta bezwględność nie jest spowodowana tym, że do władzy dochodzili w Waszyngtonie raz po raz źli ludzie, ale wynika to z amerykańskiego charakteru narodowego. Tam się tak prowadzi interesy, tak się postępuje na co dzień. Wzbudziło to żywy sprzeciw ze strony red. Poznera, ale obaj rozmówcy pozostali przy swoim.
Już w roku 2000, na tle bańki akcji spółek elektronicznych, Chazin ostrzegał przed ostatecznym krachem całego imperium dolara
„Gospodarka USA zmniejszy się o co najmniej jedną trzecią. Światowa zmniejszy obroty o dwadzieścia procent. Następnie naszą planetę oczekuje 10-12 lat ciężkiej depresji. W USA oraz w Europie – tak uważam – wielu ludzi będzie niedojadać, a samochód stanie się luksusem.”
Wraz z grupą odrzucających neoliberalizm ekonomistów z krajów Unii Eurazjatyckiej Chazin cały czas opracowuje teoretyczne podstawy pełnej odbudowy gospodarek narodowych na tzw. przestrzeni poradzieckiej. Także komputerowe modele matematyczne katastrofalnego załamania gospodarczego, określając to fachowo: głębokiej depresji na Zachodzie.
„Opracowaliśmy ekonomiczno-matematyczny model rozwoju tego kryzysu. Zgodnie z nim jego końcowy etap, który na razie jeszcze nie nastąpił… Na tym etapie spadek dochodu narodowego brutto w USA wyniesie jakieś 50 procent, Podobnie będzie w Unii Europejskiej. W skali światowej 25 procent.”
„Kiedyś w końcu to nastąpi, ale to nie będzie odległa przyszłość.”
Są zaś po temu nader poważne przyczyny. Ujmując rzecz najkrócej, nie da się bez końca żyć na kredyt, a tak właśnie postępują USA i nazbyt wiele innych państw członkowskich zachodnich bloków politycznych i wojskowych. Chazin podał kluczowe liczby:
„Średni dług amerykańskiego gospodarstwa domowego w 1980 r. i wszystkie lata wcześniej, w całej historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, nie przekraczał 65% rocznego dochodu, a dziś wynosi 120%. [...] Średnia płaca w Stanach Zjednoczonych Ameryki mierzona według siły nabywczej pozostała na poziomie z 1958 roku. Od 1981 roku cały wzrost PKB Stanów Zjednoczonych Ameryki... W 2008 roku był czterokrotnie większy w ujęciu nominalnym i dwukrotnie w porównywalnych cenach surowców i żywności. [...] Tak więc cały ten wzrost był dwa razy mniejszy niż łączny wzrost zadłużenia.”
„Dalsze zwiększanie zadłużenia jest niewykonalne. Ten model ekonomiczny wyczerpał swoje możliwości.”
W pewnej chwili Chazin przedstawił obrazowe i dramatyczne porównanie: „To jest bomba, która została podłożona pod światową gospodarkę w 1981 roku. Ona cały czas tyka. a kiedy wybuchnie? Trudno powiedzieć... Jakieś dwa trzy lata. To już długo nie potrwa.”
Dlaczego już tylko dwa-trzy lata? Z prostego powodu. Kluczowe dane statystyczne, które Chazin i jego współpracownicy czerpią z wielu źródeł, wyliczając następnie wyniki odpowiednich równań matematycznych, dają właśnie taki wynik. Rezerw, których można jeszcze użyć w ramach neoliberalnego ustroju gospodarczego nie wystarczy na podtrzymanie jego działania przez jakiś dłuższy od tego okres.
W ten sposób genialny ekonomista zdumiewająco dokładnie określił termin wybuchu obecnego kryzysu
Analizuje też – moim skromnym zdaniem – niezwykle trafnie przebieg tego kryzysu gospodarczego oraz społeczno-politycznego. W jednej ze swoich najnowszych audycji radiowych powiedział: „To jest prawdziwy problem; nie będzie wzrostu wskaźników koniunktury do wartości, które mogłyby podnieść gospodarkę z powrotem do tego poziomu, który był przed kryzysem. Nie będzie ani w naszym kraju ani w Unii Europejskiej ani na świecie. Co więcej, kryzys zacznie się nasilać.”
(Wideo z YouTube; Зачем западу вторая волна. Михаил Хазин. Tzn.: Do czego Zachód potrzebuje drugiej fali pandemii)
Jest już tylko jedno wyjście z tej pułapki narodów: „Teoretycznie rzecz biorąc możemy osiągnąć wzrost gospodarczy, ale w tym celu trzeba pożegnać się z liberalną polityką ekonomiczną.”
Zapewne interesuje Was czy Chazin wierzy w pandemię koronki czy też jest niedowiarkiem? Ani jedno ani drugie! Ze względu na rodzaj prowadzonej przez niego działalności zarobkowej oraz ogromną ilość znajomych i znajomych znajomych ma na ten temat wiedzę realną. Owszem, w kwietniu i maju – powiada – dowiedziałem się o zgonie kilku osób w Moskwie z powodu tej choroby, od tego czasu jednak nikt w naszym kręgu nie zmarł ani nie choruje.
Chazin ostrzega, aby nie ufać rządom oddanym na życie i śmierć rzeczywistym ośrodkom władzy Stanów Zjednoczonych
„Obecnie władze, które zdały sobie sprawę, że ich nadzieje na odbudowę gospodarki zawiodły próbują zrzucić winę na obiektywne trudności. Nie! To nie my jesteśmy temu winni tylko ta straszna, niespodziewana plaga! Koronawirus albo jeszcze wynajdą co innego.”
No comments:
Post a Comment